Jste zde

Střešní okna: postrach projektanta pasivního domu

19.06.2018

V energeticky pasivních domech se k oknům přistupuje jako k místu tepelných zisků. Z toho důvodů jim proto projektanti věnují velkou pozornost. Přesto se názory na použití střešních oken výrazně liší. Mají své projektové zastánce a odpůrce. Toto téma dostalo značný prostor v projektu profesora Tywoniaka „Střešní okna nové generace“, který ve čtvrtek 14. června vystoupil v UCEEBU se stejnojmennou přednáškou.

Příznivci střešních oken v pasivních domech vidí klady zejména v tom, že se pomocí nich se dají příjemně prosvětlit vnitřní prostory budov. Odpůrci zároveň tvrdí, že taková okna jsou pro energeticky pasivní domy nevhodné. Díky systematickému snižování energetické náročnosti domů jsou střešní okna i přes značná zlepšení stále slabým místem obálky budov a tak se ve značné míře mezi projektanty netěší velké oblibě. U rodinných a nízkopodlažních domů jde o důležité kritérium, protože 20 až 30 procent tepelné izolace obálky budov tvoří právě střešní konstrukce. Podle profesora Tywoniaka řešením by mělo být takové okno, které bude mít přiměřenou hmotnost, jednoduchou montáž a přijatelnou cenu. Výsledkem jeho projektu byl tak vytvořen funkční vzorek - střešního okno nové generace s rámem z tvrzeného pěnového polystyrenu.

Zdroj: Jan Tywoniak a kol.: Nízkoenergetické domy 2, vydav. Grada Jan Tywoniak: Střešní okna pro pasivní domy, tzbinfo.cz