Jste zde

Energetická bezpečnost ČR: Role české energetiky v měnícím se odvětví

19.04.2017

Institut pro veřejnou diskuzi (IVD) ve svém newsletteru předložil závěry z prvního letošního diskusního setkání z cyklu Energetická bezpečnost ČR na téma Role české energetiky v měnícím se odvětví.

Evropská energetika se nachází uprostřed obrovských strukturálních změn. Energetické společnosti na ně musí nalézt odpovědi v podobě nových modelů fungování a inovací technologických řešení i služeb. Vliv tradiční energetiky už nikdy nebude takový jako dříve, její role ale zůstává nezastupitelná. Musí se proto naučit spolupracovat s novou energetikou, shodli se účastníci diskusního setkání Institutu pro veřejnou diskusi (IVD) na téma Role energetiky v měnícím se odvětví konaného v pražském hotelu Marriott.

Diskuse se zúčastnili:

  • „Evropská energetika prošla v posledních deseti letech extrémní fragmentací trhu. Zatímco v roce 2006 zde operovalo 20 tisíc energetik, v současné době už si v energetice konkuruje asi 90 tisíc firem. Velcí hráči musejí reagovat a reagují, aby se bránili poklesu svého tržního podílu,“ uvedl senior manažer PwC Česká republika Josef Žádník. Evropský energetický trh tak podle něj čeká konsolidace.
  • „Evropská energetika žije ve schizofrenii – mluví se o liberalizaci a sjednocování trhu, ale realitou jsou zásahy do fungování volného trhu skrze dotace a kapacitní mechanismy. Stanovit dlouhodobé zajištění proti rizikům změny regulace do budoucna je v současnosti pro energetické firmy takřka nemožné,“ uvedla náměstkyně pro energetiku Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Lenka Kovačovská s tím, že v budoucnosti očekává další posilování role státu v energetice.
  • „Energetický sektor prochází největšími změnami od druhé světové války. Ceny energií stagnují na velmi nízkých úrovních, Zimní balíček regulace Evropské komise ovlivní sektor energetiky na dlouhou dobu dopředu a mění se i zákazník, který chce o vlastní energetice rozhodovat a řídit si ji,“ uvedl ředitel strategie Skupiny ČEZ Dávid Hajmán.
  • Francouzská energetická skupina ENGIE plánuje rozsáhlé divestice v mnoha dosavadních oblastech svého působení a naopak investice v perspektivních oborech. „Za 10 let klesly náklady na výrobu elektřiny ze slunce na šestinu a pokles výrobních nákladů zaznamenaly i větrné elektrárny,“ připomněl šéf strategie ENGIE Antoine de La Faire.
  • „Pokud se nepostaví nová elektrárna a rozvoj obnovitelných zdrojů bude stagnovat, což je obojí téměř jisté, nebude elektroenergetika ČR od roku 2028 až 2030 na stávající úrovni spolehlivosti provozovatelná a pravděpodobně bude závislá na importu jak energie, tak regulačních výkonů,“ varoval energetický expert poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Nová vlna automatizace nejen průmyslu podle něj spolu s rozvojem elektromobility navýší růst poptávky elektřiny i přes vyšší dosahované úspory.
  • „Velká energetika už na výsluní byla a těžko lze bez zásadních změn v poptávce po elektřině očekávat marže na podobných úrovních jako v minulosti. Proto je nutné, aby dnes energetiky nabízely nové produkty a služby zákazníkovi a nacházely nové cesty k ziskovosti,“ shrnul zástupce vedoucího oddělení Energetických systémů budov ČVUT UCEEB Jakub Maščuch.

 

Video z diskusního setkání naleznete zde.

Fotogalerii diskusního setkání naleznete zde.

 

Informace a fotografie převzaty z IVD newsletteru.