Jste zde

Metodika hodnocení udržitelných chytrých měst – Smart Cities je k dispozici uživatelům

27.02.2019

Ve spolupráci ČVUT UCEEB a České rady pro šetrné budovy jsme připravili jednoduchou metodiku pro hodnocení udržitelných chytrých měst. Metodika má pomoci českým městům a obcím plánovat na základě objektivních dat („evidence-based planning“). Přípravu podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj.

Článek o vědecké radě zde: Navštívili nás přední zahraniční odborníci a zástupci tuzemského průmyslu

Metodika slouží k efektivnímu plánování a rozhodování měst a obcí, které investují do technologického rozvoje a organizačních inovací. Cílem je, aby město využívalo takové technologie a postupy, které podporují udržitelnost města a kvalitu života obyvatel, a současně aby dokázalo vyhodnotit jejich skutečný přínos pro svůj rozvoj. Metodika je založena na hesle „kdo chce řídit, musí i měřit.“

Hlavním uživatelem metodiky jsou pracovníci měst a obcí. Funkce metodiky je jak návodná, tak edukativní. Vyhodnocení na základě této metodiky má pro město být především užitečné a má město minimálně zatížit dodatečnou administrativou. Společně s Ministerstvem pro místní rozvoj bude ČVUT UCEEB sbírat zpětnou vazbu uživatelů z řad měst pro další vylepšování hodnocení.

Odkaz ke stažení metodiky.