Jste zde

Naše počítačová simulace přispívá k výrobě efektivnějších klimatizací

16.09.2019

Výsledkem výzkumu realizovaného vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je počítačová simulace proudění vzduchu, kterou lze využít pro konstrukci výkonnějších, tišších a úspornějších klimatizačních jednotek nové generace. V praxi ji využívají vývojáři firmy Alteko z Hostomic u Dobříše.

Hlavním záměrem projektu bylo vyvinout novou produktovou řadu klimatizačních jednotek, jejichž průměrná roční spotřeba energií bude splňovat limity Evropské unie z roku 2018. Vývojáři firmy Alteko se proto rozhodli navrhnout a vyrábět typy s optimálním prouděním, aby nedocházelo k zbytečným ztrátám tlaku. Důležitá byla také inovace povrchové úpravy, která přispívá k delší životnosti a zároveň lepší těsnosti v nejrůznějších typech vnějších prostředí.

Software pro simulace proudění vzduchu v kritických částech klimatizační jednotky výrazně zrychlil navržení úprav jejich konstrukce, ať už z hlediska rychlostí či tlaku proudícího vzduchu, nebo pro splnění často náročných požadavků na omezení hlučnosti zařízení. Prototyp nové vzduchotechnické jednotky bude veřejnosti představen na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně.

„Analýza i následná optimalizace konstrukčních návrhů klimatizačních jednotek je složitá problematika. Bez numerického modelování ji prakticky nelze dobře řešit. Na našem projektu proto spolupracujeme s experty z Univerzitního centra energeticky efektivních budov. S využitím jejich simulací jsme získali velmi důležité údaje. Využijeme je pro další vývoj nové generace klimatizačních jednotek,“ ocenil spolupráci s akademiky ředitel společnost Alteko Radislav Krupa.