Jste zde

Průvanu od okna zabrání vytápěný parapet

05.11.2019

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT zkoumalo vliv různých typů elektrického vytápění na proudění vzduchu v místnosti. Ukázalo se, že absence otopné plochy pod oknem může vést ke vzniku obtěžujícího průvanu. Další vývoj se proto zaměřil na vývoj řešení, které by tomu zamezilo.

Během zkoušek prováděných v laboratořích ČVUT UCEEB v Buštěhradu se potvrdilo, že i dobře izolované budovy s nízkou spotřebou energie vykazují při venkovních teplotách pod bodem mrazu lokální problémy s průvanem. Ten vzniká před okny, dveřmi a dalšími výplňovými konstrukcemi, které mají oproti stěnám horší tepelně-izolační schopnosti a v důsledku nižší povrchové teploty.

Studenému proudu vzduchu, který způsobuje průvan v oblasti kotníků, dokáží zabránit otopné plochy umístěné přímo pod oknem. Jako řešení jsme ve spolupráci s firmou FENIX Trading vyvinuli vytápěný parapet, který je i při relativně nízkém příkonu okolo 60 W schopen zajistit vysoký tepelný komfort v místnostech, kde nejsou otopné plochy umístěny přímo pod oknem.

Jedná se o na první pohled běžný parapet, který je pomocí integrované elektrické topné folie vytápěn na povrchovou teplotu cca 37 °C. Jak prokázala měření, již takto relativně nízká teplota je dostatečná pro omezení klesavého proudu chladného vzduchu vznikajícího před oknem.

Více informací zde.