Jste zde

S.A.W.E.R. běží v Dubaji naplno

26.08.2021

Tým Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT uvedl do trvalého provozu systém S.A.W.E.R. instalovaný v českém národním pavilonu na výstavišti EXPO 2020. Proces jeho technické integrace a spuštění se podařilo dokončit měsíc před otevřením bran světové výstavy pro veřejnost.

Technologie S.A.W.E.R. je nepostradatelnou součástí české expozice, jejímž ústředním tématem je získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště. Vědci z ČVUT UCEEB propojili celý systém s technickými zařízeními pavilonu, který je právě dokončován.

Systém již produkuje vodu pro podpovrchovou zálivku zahrady a první výsledky z provozu ukazují, že v letním období může dodávat více než 800 litrů vody denně. Kromě toho bude po potřebu kuchyně předehřívat vodu odpadním teplem.

Kromě technologie S.A.W.E.R. a MAGDA máme patentovaný další prototyp zařízení s názvem "Polní láhev", které získává vodu z pouštního vzduchu a je přenositelné na těle uživatele. Polní láhev vyrobí až 2,5 litru vody denně (záleží na klimatických podmínkách). Nyní pracujeme na dalším vývoji tohoto zařízení. 

Schéma zařízení "Polní láhev", které získává vodu ze vzduchu.