Jste zde

Testovali jsme požární odolnost stěnového panelu pro dřevostavby

10.02.2020

V rámci smluvního výzkumu pro Národní dřevařský klastr jsme vyvinuli nový fasádní panel pro dřevostavby rodinných a bytových domů. Jeho požární odolnost jsme nechali otestovat ve zkušebně PAVUS, a.s., ve Veselí nad Lužnicí. Následně jsme zkoušeli reakci fasády na oheň také v laboratoři Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu.

Nový fasádní dřevovláknitý panel pro dřevostavby rodinných a bytových domů jsme navrhli tak, aby se uplatnil v budovách s nulovou spotřebou energie a splňoval požadavky norem, které budou platit po roce 2020. Skladba obvodové stěny pro montované dřevostavby obsahuje výhradně materiály na bázi ligninu a celulózy, tj. foukanou recyklovanou celulózu a dřevovláknité izolační desky. Fasádní panel v maximální míře využívá materiály na bázi dřeva, umožňuje využít potenciál foukaných tepelných izolací a omezuje tepelné mosty na styku konstrukcí obvodové stěny a stropu nebo střechy.

Zkouška požární odolnosti obvodové stěny 3,0 x 3,0 m proběhla v prosinci 2019 ve zkušební laboratoři PAVUS, a.s. Vzorek předčil všechna očekávání, protože normovému požáru a teplotám okolo 1000 °C odolal více než hodinu s konečnou klasifikací REI 60 DP3. Výhodou je, že tato požární odolnost byla stanovena pro vzorek bez instalační předstěny, v níž je tedy možné vést jakákoliv média bez nutnosti jejich požárního zatěsnění.

Následně v požární laboratoři ČVUT UCEEB proběhla zkouška reakce menších fasádních vzorků na oheň. Pod panel o šíři 1,2 m a výšce 2,0 m byl umístěn zdroj tepla, který ho po 30 minut zatěžoval ohněm o výkonu 150 kW. Za tuto dobu nedošlo k porušení fasádní omítky a vzorek významně nepřispíval k intenzitě požáru, protože teploty nebezpečné pro dřevěné materiály byly zjištěny pouze v první izolační vrstvě. Testováno bylo také tupé spojení dvou fasádních panelů, ale ani tento spoj nebyl z hlediska reakce fasády na oheň slabým místem.