Jste zde

Úspěšně jsme vyvinuli a odzkoušeli inteligentní předávací místo energetické infrastruktury

11.06.2020

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvinulo a odzkoušelo pro společnost Grideo s.r.o. inteligentní předávací místo energetické infrastruktury schopné detailně analyzovat odběry jednotlivých energií a vody. Zařízení je plně funkční a připraveno na aplikaci i další testy v reálném prostředí.

Cílem výzkumného týmu Monitoring a řízení inteligentních budov ČVUT UCEEB bylo vytvořit, naprogramovat a otestovat předávací místo umístěné na hranici předávky mezi rozvody energií a vnitřní infrastrukturou domu či bytu zákazníka. Osazeno bylo dálkově komunikujícími kalorimetry měřícími dodávku tepla a chladu, elektroměry a vodoměrem. Dále bylo vybaveno senzory tlaku, na dálku ovladatelnými solenoidovými ventily a spínacím relé.

Celá konfigurace umožňuje detailní analýzu odběru jednotlivých energií a vody. Kromě toho je systém schopen detekovat nestandardní stavy či havárie a na nastalé situace rychle reagovat odpojením odběrného místa a varováním provozovatele. Součástí celého projektu proto byly i testy ověřující reakci zařízení na únik média a jeho schopnost kontroly funkčnosti jednotlivých částí.