Česká republika získala na EXPO v Dubaji cenu za vůbec nejlepší inovaci – za S.A.W.E.R.

Aktualita, 31.03.2022
Organizátoři Všeobecné světové výstavy udělili České republice cenu za „nejlepší inovaci“ za technologii, která samostatně vyrábí vodu ze suchého pouštního vzduchu jen s využitím solární energie.

S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources) navrhl pro první EXPO v arabském světě generální komisař účasti ČR v roce 2017 a díky týmu Univerzitního centra energeticky efektivních budov se z něj v následujících čtyřech letech stala skutečná a funkční technologie.
 
„Bylo to překvapení,“ komentuje pocity z udílení cen generální komisař Jiří F. Potužník, „organizátoři již všechny ceny Mezinárodního úřadu pro výstavy vyhlásili a začal kulturní program věnovaný EXPO 2025 v Ósace, ale pak udělili ještě dvě vysoká ocenění – BIE COSMOS Prize a UAE Innovations Award. A ta poslední patří České republice.“ 
 
Cenu udělilo českému pavilonu Centrum pro vládní inovace Mohammeda bin Rašída Al Maktůma, tedy vládce Dubaje a premiéra Spojených arabských emirátů. Česká inovace se prosadila mezi několika tisíci dalších, které v Dubaji prezentuje na dvě stě národů, a mezi téměř pěti sty finalisty soutěže.

„Je to krásná odměna za tvrdou práci a velmi významné ocenění, kterého si opravdu vážíme a děkujeme za ně. Je vidět, že i malé výzkumné centrum v České republice umí zazářit na světové úrovni. Česká věda, a nemyslím tím rozhodně jen S.A.W.E.R., se opět dostává mezi nejlepší. Vývoj celého systému od návrhu Jiřího F. Potužníka nebyl jednoduchý a ještě nekončí. Zařízení, jež mělo původně v pavilonu České republiky vyrobit 500 litrů vody denně, jen včera vyrobilo přes 1 300 litrů,“ dodává Jakub Dytrich z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze. 
 
Fotogalerie zde.