DoRES- Zavádění chytrých řešení OZE do energetických komunit

Registrační číslo: TK70020002
Poskytovatel: TA ČR
Řešitel: Nikolaos Skandalos
Zahájení: 01.03. 2022
Ukončení: 28.02. 2025
Partneři: Riga Technical University

Cílem projektu je zajistit podporu přechodu na zelenou energii prostřednictvím širší implementace ICT a digitalizace systémů OZE pro lepší kontrolu a přerozdělování energetických toků v rámci komunit nZEB. Hlavními stakeholdery jsou experti v OZE, developeři a spotřebitelé. Spolupráce odvětví jako je elektrotechnika, strojírenství a ICT, zajistí přechod od fosilních paliv k zelené energii zajišťující bezpečnost dodávek a transformaci role koncových uživatelů ze spotřebitelů na prozumenty. Partneři projektu přispějí k transformaci a modernizaci energetického sektoru v souladu se svými národními strategickými plány. Díky úzké spolupráci partnerů a stakeholderů dojde k šíření povědomí o výsledcích projektu a jejich uvedení do praxe. Výsledky projektu zlepší znalosti a povědomí tvůrců politik, regulačních orgánů a koncových uživatelů o digitálních řešeních při zavádění chytrých energetických komunit využívajících obnovitelné zdroje energie.

V rámci projektu Deployment of Smart Renewable Energy Communities (DoRES) byla týmem Moderní energetiky ČVUT UCEEB vyvinuta aplikace DoRES, a to v rámci iniciativy Joint Programming for Flourishing Innovation – from Local and Regional Trials towards a Transnational Knowledge Community (ERANET Smart Energy Systems). Cílem projektu bylo poskytnout nákladově efektivní technická řešení, která usnadní integraci obnovitelné energie do zastavěného prostředí a zároveň podpoří rozvoj spotřebitelských energetických komunit.

Aplikace je navržena tak, aby simulovala energetické systémy jak pro jednotlivé budovy, tak pro velké komunity s různými typologiemi budov. Podporuje různé zdroje energie, včetně fotovoltaiky v budovách (BAPV), fotovoltaiky integrované v budovách (BIPV) a systémů skladování energie (ESS), přičemž bere v úvahu profily elektrické zátěže na úrovni budovy nebo komunity. Pro případy, kdy nejsou k dispozici údaje o hodinové spotřebě elektřiny, nabízí nástroj již existující normalizované profily zatížení pro různé typy budov, včetně bytových, průmyslových, školek a veřejného osvětlení.

Klíčové vlastnosti aplikace:
  • ESS dimenzování: Optimalizuje úložiště baterie pro snížení špičky nebo návrh samostatných off-grid systémů.
  • Strategie řízení: Nabízí různé přístupy k řízení, které uživatelům umožňují analyzovat a porovnávat energetické toky a provozní chování budov a komunit.
  • Hodnocení výkonu: Posuzuje provoz systému pomocí klíčových ukazatelů výkonu (KPI), jako je vlastní spotřeba, soběstačnost a úspory nákladů na elektřinu, což poskytuje cenné poznatky o energetické účinnosti.
  • Ekonomická a environmentální analýza: Zahrnuje ekonomické KPI, jako je čistá současná hodnota (Net Present Value - NPV) a náklady celého životního cyklu (LCC) na základě CAPEX a OPEX, spolu s environmentálními metrikami, jako jsou úspory emisí CO2.

​Aplikaci si můžete stáhnout ZDE.

Uživatelské rozhraní aplikace
[Projekty/DoRES_uzivatelskerozhrani.jpg]