Kde mají česká města a obce šanci inovovat? Naše postřehy z letošního ročníku Urbis
Aktualita, 19. 6. 2024
Na brněnském výstavišti proběhl ve dnech 4. až 6. června 2024 veletrh a mezinárodní konference URBIS / THE SMART CITIES MEETUP, kde se představily inspirativní městské inovace z celé Evropy. V rámci konferenčního programu uspořádalo ČVUT UCEEB několik seminářů zaměřených na oblasti stavebnictví a energetiky, na nichž vystoupilo několik desítek zajímavých řečníků z České republiky i ze zahraničí. Pro zájemce, kteří se do Brna letos nedostali, přinášíme souhrn všeho podstatného, co se na nich odehrálo.
Zástupcům měst a průmyslových společností jsme prezentovali možnosti partnerství s námi od hodnocení udržitelnosti budov (SBToolCZ) a cirkularity ve stavebnictví až po komplexní lokální energetické projekty včetně dekarbonizace sítí zásobování teplem a energetických komunit. Během Urbisu se ukázalo, že česká města mají stále kam růst ve svém zapojení do mezinárodní výměny know-how. Důkazem je, že na akcích se zahraničními inovačními lídry stále převládalo anglicky mluvící publikum.
„Radnice obecně mají rezervy v propojování dílčích inovací do funkčních celků. Strategie energetické transformace často mají slušnou úroveň, ale při uskutečňování energetických projektů chybí odvaha jít do rozsáhlejších projektů nad rámec instalace fotovoltaik. Světlou výjimkou jsou například města jako Litoměřice, Kladno či Ivančice, která pilotují komplexní energetické koncepty jako plusové budovy nebo celé čtvrti,“ říká Michal Kuzmič.
Vysoká poptávka po zakládání energetických komunit v České republice je dobrým předpokladem, ale nikoli zárukou úspěchu. Bude zapotřebí systematická podpora zakládání komunit nad rámec pilotní výzvy Státního fondu životního prostředí, protože nové komunity čeká řada překážek v podobě přetížení infrastruktury a s tím spojené průtahy v připojování nových zdrojů, a také díky klesající návratnosti fotovoltaiky bez akumulace.
Více informací a postřehů z letošního ročníku URBIS naleznete zde.