NEB Impact Model pomáhá vyhodnocovat dopady nových budov

Aktualita, 8. 4. 2024
Členky výzkumného týmu Participativní plánování a design ČVUT UCEEB uspořádaly ve spolupráci s pražskou městskou společností Operátor ICT a dalšími partnery workshopy zaměřené na vyhodnocení vlivů nové developerské výstavby na život v hlavním městě. U jednoho stolu se sešli architekti, urbanisté, městští aktivisté, umělci, výzkumníci, developeři a investoři, kteří jako první v České republice využili při diskusi nad reálnými investicemi nástroj New European Bauhaus (NEB) Impact Model, vytvořený v rámci evropského projektu CrAFt (Creating Actionable Futures).
   

Pestrá skladba účastníků odpovídala významu analyzovaných developerských projektů Rohan City a Masaryčka, které se už dříve staly předmětem živé mediální debaty. NEB Impact Model představili Annemie Wyckmans a Marjan Khaleghi z Norské technické univerzity NTNU a Han Vandevyvere z výzkumného ústavu VITO v Antverpách, který zároveň působí jako hostující profesor na NTNU. 

Prezentaci nástroje oživili interakční hrou, která účastníkům pomohla vyhodnotit nejrůznější stránky vlivu nových budov od environmentálních a ekonomických charakteristik přes kvalitu života a zdraví či kulturní a sociální dimenzi až po aspekty související se správou a řízením metropole. Díky NEB Impact Modelu si mohli lépe uvědomit provázanost mezi jednotlivými hledisky celkových dopadů developerské výstavby a podílet se na společném navrhování cest, jak dosáhnout co nejvíce žádoucích efektů.

Vzhledem k úspěchu workshopů jsme se rozhodli s tímto nástrojem pracovat dál a nabídnout možnost jeho využití zástupcům dalších českých měst. V současné době pracujeme na jeho překladu do češtiny a v blízké budoucnosti chystáme workshop pro pražské politiky.