Analyzujeme podmínky pro použití zahraničních norem v rámci povolovacích procesů u nových jaderných zdrojů
Aktualita, 9. 8. 2024
Při plánované výstavbě nových jaderných zdrojů se bude především u jaderného ostrova postupovat podle zahraničních norem, se kterými tuzemské dotčené orgány standardně nepracují. Tato skutečnost vyžaduje nastavení procesní a technické podpory jejich činnosti během povolovacích řízení. Na základě požadavku Ministerstva průmyslu a obchodu ČR proto vypsala Technologická agentura ČR projekt, jehož výstupem budou prakticky použitelné postupy a procesy pro pracovníky dotčených orgánů. Na jeho realizaci pracuje konsorcium odborných institucí, jehož členem je také ČVUT UCEEB.
V případech, kdy pro návrh budou použity zahraniční normy, využijí dotčené orgány státní správy (například hygienici, hasiči, ochránci přírody, bezpečnost práce atd.) výstupy projektu pro specifikaci požadavků na rozsah a obsah povolovací dokumentace a průkazy souladu technického řešení s požadavky české legislativy, které budou nezbytné pro zpracování vyjádření a stanovisek v rámci schvalovacích procesů nových jaderných zdrojů.
Zahraniční dodavatelé budou vycházet z předpisů, podle kterých zpracovali technické řešení nabízeného/vybraného bloku, a proto bude nutné vyhodnotit/prokázat jejich soulad s požadavky české legislativy. Postupy pro odborné posouzení a prokázání plnění požadavků české legislativy jsou předmětem zpracovávaných metodik, které by měly úředníkům dotčených orgánů usnadnit práci.
Tvorbu metodik má na starosti konsorcium tvořené naším výzkumným centrem spolu s ÚJV Řež, VŠB - Technickou univerzitou Ostrava, Vysokým učením technickým v Brně, Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Českou agenturou pro standardizaci a projekčním ateliérem di5 architekti inženýři s.r.o. Plánované výstupy bychom měli dokončit na sklonku roku 2024.
Projekt č. TITSMPO140 s názvem „Analýza povolovacích procesů u nových jaderných zdrojů v ČR, stanovení nároků na povolovací procesy a posouzení dopadů na dotčené orgány v lokalitě Dukovany, včetně stanovení obecné metodiky pro vypořádání odchylek zahraničních a českých standardů“ je financován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu BETA2.