Studentský tým ČVUT v Praze přestěhoval v druhé polovině května v osmi kamionech svůj soutěžní objekt pro Solar Decathlon Europe 21/22 (https://sde21.eu) z českého Buštěhradu do německého Wuppertalu. Zde se ve finále utká s dalšími patnácti týmy z Evropy a Asie. Cílem soutěže je návrh efektivního, udržitelného a inovativního řešení dostaveb obytných budov do městského prostoru. Český tým přichází s tématem „Rekonstrukce a nástavba studentských kolejí“ a jako modelovou budovu si vybral studentské koleje Větrník v Praze (více na http://firstlife.cz).
Český tým věnoval projektu více než roční období příprav, během nichž bylo třeba zpracovat projektovou dokumentaci a postupně odevzdávat „domácí úkoly“ porotě soutěže. V dubnu tohoto roku probíhala stavba soutěžního objektu na experimentální ploše Univerzitního centra energeticky efektivních budov v Buštěhradu (ČVUT UCEEB). Studenti si to, co navrhli, spočítali a nakreslili, museli také postavit, což byla pro mnohé z nich první taková zkušenost.
Soutěžní objekt nazvaný FIRSTLIFE obsahuje studentský pokoj s koupelnou, společenskou místnost s kuchyní, přičemž z obou místností je přístup na balkon, a technické zázemí. Na ploché vegetační střeše domu, přístupné po kovovém schodišti, je relaxační pobytový prostor s posezením pod pergolou.
V projektu jsou přednostně použity přírodní a přírodě blízké konstrukční a izolační materiály. Stěny v interiéru jsou obloženy deskami lisovanými z odpadního materiálu – nápojových kartonových obalů. Dům je řešen v pasivním standardu s využitím obnovitelných zdrojů energie (tepelné čerpadlo a fotovoltaická aplikace na zastiňovacích lamelách pergoly).
Zvláštností řešení objektu je skutečnost, že musí být rozebíratelný s možností rychlého sestavení do funkčního stavu na novém místě – soutěžním pozemku – během dvou týdnů. Tomu jsou přizpůsobeny mj. spoje konstrukčních prvků, elektroinstalace, zdravotechnika i okruhy podlahového vytápění.
Český tým pracující na projektu tvoří přes 40 studentů z různých oborů bakalářského, magisterského a doktorského studia převážně z ČVUT – Fakulty stavební, Fakulty strojní, Fakulty elektrotechnické a Fakulty architektury, ale podílejí se na něm i studenti z Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity a Vysoké školy obchodní v Praze.
Záštitu účasti českého studentského týmu v soutěži poskytli rektoři ČVUT a Univerzity Karlovy, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, hlavní město Praha, Česko-německá obchodní komora a Česká komora architektů. Významnými podporujícími partnery jsou developerské a stavební společnosti, dodavatelé a výrobci stavebních prvků a další subjekty.
Rozhodující pozornost se nyní soustředí na finále soutěže ve Wuppertalu, jež bude doprovázeno odbornými výstavami, akcemi pro odborníky i veřejnost. Pořadatelé zde očekávají více než sto tisíc návštěvníků. Soutěžní objekt ČVUT byl pořadateli vybrán k trvalému umístění v tamějším nově vznikajícím Solárním kampusu, který bude sloužit pro dlouhodobé ověřování vlastností soutěžních staveb a propagaci udržitelné výstavby.
Důležité termíny
- Přeprava do Wuppertalu v 8 kamionech: mezi 19. 5. – 28. 5.
- Stavba na soutěžním pozemku ve Wuppertalu: 20. 5. – 2. 6.
- Předání funkčního objektu porotě: 3. 6.
- Měření technických parametrů a hodnocení porotou: od 4. 6.
- Slavnostní zahájení výstavy pro veřejnost: 10. 6.
- Výstava bude s několika přestávkami otevřena pro veřejnost v období od 10. 6. do 26. 6. (podrobnosti na https://sde21.eu)
Soutěžní objekt ČVUT bude trvale umístěn v Solárním kampusu (LivingLab NRW) ve Wuppertalu po dobu nejméně tří let. Bude dále přístupný veřejnosti a současně bude předmětem výzkumných prací v mezinárodní spolupráci.