Dokončili jsme Hydronics 4.0

Aktualita, 17.06.2021

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT úspěšně završilo projekt Hydronics 4.0 zaměřený na decentralizované prediktivní řízení moderních budov a inovativní prvky ovládání otopných sítí. V rámci vývoje vznikly tři inovativní technologie, které nyní ve spolupráci s partnerem projektu, společností Honeywell, míří do podoby skutečných inovativních produktů.

Hlavními aspekty řešení otopných systémů pro moderní budovy budoucnosti jsou:

  • automatická tvorba prediktivního řízení s ohledem na optimalizaci spotřeby energie včetně plánování při omezených zdrojích (příprava na "smart grid" a "demand response")
  • chytré inovativní aktuátory tepelných spotřebičů využívajících teplotní zpětnou vazbu ke zmírnění či odstranění vazeb v hydraulické síti
  • využití sítě Ethernet pro komunikaci s prvky instrumentace budov, včetně využití "Power over Ethernet"

Hlavním výsledkem výzkumného týmu Řídicí systémy a optimalizace ČVUT UCEEB vedeného Ing. Jiřím Dostálem je prototyp řídicí výměníkové odbočky s čerpadlem pro jednopotrubní otopnou soustavu, zvaný "IQ-pump". Základním přínosem tohoto zařízení je schopnost určovat tepelný výkon připojeného tepelného spotřebiče bez nutnosti užití průtokoměru, protože k určení průtoku využívá pouze provozní informace čerpadla. Technologie IQ-pump je patentově chráněna v tuzemsku i zahraničí.

Projekt Hydronics 4.0 byl spolufinancován Technologickou agenturou ČR v rámci Programu Théta.
Theta.jpg