Energií nabité setkání – evropští inovátoři se sjedou do Kladna

Aktualita, 16.03.2023
Město Kladno spolu s ČVUT UCEEB hostí v příštím týdnu evropské odborníky v oblasti chytré a udržitelné energetiky a zástupce měst z více než osmi zemí kontinentu. V největším středočeském městě se 21. a 22. března koná setkání členů prestižního mezinárodního projektu SPARCS zaměřeného právě na modernizaci městské energetiky, přípravy inovativních projektů a diskusi o rozvoji komunitní energetiky.

Největší středočeské město se do projektu SPARCS zapojilo spolu s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického (UCEEB ČVUT) sídlícím u Buštěhradu v roce 2019. V jeho rámci pracují např. na zřízení energeticky plusové čtvrti, zlepšení podmínek pro vznik energetických komunit, využití energetického managementu nebo přípravě dílčích investic do městských budov v oblasti chytré a efektivní energetiky zaměřené i na alternativní zdroje energie.

„Do Kladna se sjedou hosté z partnerských měst a organizací z Finska, Ukrajiny, Německa, Řecka a Islandu. Součástí SPARCS jsou také odborné organizace z Německa, Itálie a dalších zemí. Témat k projednávání je celá řada, hlavní součástí programu jsou workshopy pro vytváření městských energetických komunit a také obchodních modelů pro města a jejich financování,“ uvedl městské koordinátor pro oblast energetiky David Škorňa a dodal: „Diskutované otázky navazují například na rozhodnutí Kladna připravit byznys plán pro městskou společnost TEPO. V rámci něho by město mohlo samo vyrábět elektřinu za pomoci fotovoltaiky umístěné na svých budovách, přebytky efektivně akumulovat, případně převádět vlastními distribučními kanály mezi objekty. Do budoucna by se energie mohla využít v rámci energických komunit, do kterých mohou být zapojeny třeba i domy sdružení vlastníků jednotek, firmy a podobně.“

Účastníci mezinárodního meetingu si také prohlédnou zrenovovaný kladenský zimní stadion, kde se provedla úsporná opatření, ve výstavbě je nové energetické centrum a připravuje se koncept využití odpadního tepla. Součástí programu je rovněž prohlídka oblasti Sletiště, ze které se v budoucnu má stát tzv. energeticky plusová čtvrť, a návštěva unikátních výzkumných a vývojových laboratoří ČVUT UCEEB.  

„SPARCS se posouvá do finální etapy a projekt už generuje konkrétní doporučení pro partnerská města v ČR i celé Evropě. Mimo jiné o těchto doporučeních se budeme na schůzce s partnery domlouvat,“ řekl Michal Kuzmič, koordinátor ČVUT UCEEB.

Tisková zpráva Města Kladna.