FacilityAggregator pomůže stabilizovat elektrické sítě

Aktualita, 24. 9. 2024
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT společně s partnery Siemens, PRE a ČEPS zahájilo výzkumné práce na projektu FacilityAggregator, jehož cílem je do roku 2027 vyvinout nástroje pro předpovídání a agregaci energetické flexibility technických zařízení budov. Tento inovativní projekt realizovaný pod hlavičkou výzkumného týmu Moderní energetika ČVUT UCEEB přináší nové možnosti pro komerční budovy, které budou moci přispívat ke stabilizaci elektrické přenosové soustavy, v níž bude kolísat produkce energie z obnovitelných zdrojů.

Energetická flexibilita budov se dostala do pozornosti v souvislosti s rozvojem nestálých obnovitelných zdrojů energie, jejichž plošná integrace přináší nové výzvy. Je potřeba přesněji předpovídat dodávku energie z těchto zdrojů a k ní následně plánovat spotřebu. Vyrovnání případné odchylky, tedy nesouladu mezi výrobou a spotřebou v daném okamžiku, je většinou řešeno flexibilitou na straně výroby využívající typicky plynové či hnědouhelné elektrárny. V zájmu plnění cílů trvale udržitelného rozvoje je třeba hledat nová řešení i na straně spotřeby. Provoz budov představuje významnou část celkové spotřeby elektřiny, proto zlepšení flexibility jejich odběru energie bude brzy hrát důležitou roli při stabilizaci přenosové soustavy.

Tento projekt má za cíl přinést nový segment na trh s flexibilitou a prověřit funkčnost nástrojů napříč dodavatelským řetězcem, a tím podpořit vyšší stabilitu elektrické sítě v České republice. Pilotní testování proběhne na pěti komerčních budovách, které budou vybaveny systémem pro monitorování a řízení spotřeby energie. ČVUT UCEEB se zaměří na vývoj predikčních služeb, jež předpoví energetické potřeby budov a jejich předpokládanou flexibilitu. Siemens zajistí integraci řídicího systému Desigo, který umožní přesné řízení technických zařízení budov. PRE bude figurovat jako agregátor flexibility, který zapojí tyto budovy do svého bloku a za podpory operátora přenosové soustavy ČEPS ověří uplatnitelnost jejich zařízení pro podpůrné služby.

[Aktuality/domecky.jpg]


[Aktuality/graf(1).jpg]
Zdroj: ČEPS



Partneři projektu:

Loga/logo_UCEEB.jpg           Loga/logoSiemens.png       


Loga/PRE_color_CMYK.jpg               Loga/logo-ceps.png