Litoměřice pokračují na cestě za čistým vytápěním

Aktualita, 17. 12. 2024
Na litoměřickém hradě proběhlo další setkání odborníků z ČVUT v Praze a Univerzity Karlovy s místními občany. Účastníci se mohli dozvědět, jak postupuje strategický projekt SYNERGYS, a zeptat se na všechno ostatní, co je zajímalo na výzkumu zdrojů zcela obnovitelného tepla probíhajícím v bývalých Jiříkových kasárnách v ulici Na Vinici. Prezentace a besedy se zúčastnil také zástupce výzkumného týmu Obnovitelné zdroje energie ČVUT UCEEB Bořivoj Šourek. Zaplněný hradní sál byl důkazem toho, že téma je aktuální a důležité i pro širokou veřejnost.
   

Význam projektu SYNERGYS daleko přesahuje hranice Litoměřic. Také proto se stal v Ústeckém kraji jedním ze strategických projektů Operačního programu Spravedlivá transformace. Hlavním cílem je zjistit, jakými technologiemi využívat zemské teplo i z velkých hloubek, a jak ho efektivně kombinovat s dalšími obnovitelnými zdroji energie.
 
„Proto je součástí výzkumu i vodík a jeho výroba ze sluneční energie. Při jeho produkci vzniká velké množství tepla, které ale v létě nikdo nechce, proto ho budeme ukládat pod zem a v zimě si ho odsud zase pomocí tepelných čerpadel vezmeme a využijeme pro vytápění,“ popsal hlavní řešitel projektu Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Na uskutečnění stanoveného záměru se podílí také výzkumný tým Obnovitelné zdroje energie ČVUT UCEEB, jenž navrhl komplexní energetický systém nadzemních technologií. „Projekt je rozdělen na celkem čtyři dílčí systémy tak, aby pokryl většinu situací, které mohou v reálné energetice nastat, ať se to týká zdrojů energie nebo jejich velikosti či způsobu využití například v průmyslové oblasti, nemocnicích či dálkovém vytápění,“ uvedl Bořivoj Šourek.
 
Důležitým partnerem projektu je kromě města Litoměřice také ENERGIE Holding, provozovatel místní sítě dálkového vytápění, která by se na nově vybudované zdroje tepla měla v samotném závěru napojit. „To je samozřejmě největší přínos pro obyvatele města a instituce či firmy, jež jsou na dálkové vytápění napojeny, že se podaří postupně nahrazovat uhlí novými, čistými zdroji, které ale musí někdo ověřit v praxi a prokázat, za jakých podmínek jsou efektivní, stabilní a dlouhodobě bezpečné, abychom je mohli v praxi využít,“ shodli se starosta Litoměřic Radek Löwy a předseda představenstva ENERGIE Holding Jan Nechvátal.

Novinky v projektu SYNERGYS je možné průběžně sledovat na webových stránkách www.rin-gen.cz. Nejbližší příležitost seznámit se s jeho výstupy přímo na místě budou mít zájemci během dne otevřených dveří, který se uskuteční začátkem května 2025 ve výzkumném centru RINGEN v Jiříkových kasárnách.

Aktuality/IMG_20241031_165805842.jpg  Aktuality/DSC_2419.jpg  Aktuality/IMG_20241031_174229411.jpg