Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvíjí ve spolupráci s Vysokou školou regionálního rozvoje a bankovním institutem – AMBIS nanovlákna umožňující citlivější zachycení pachových stop, které v budoucnosti může využít policie při objasňování závažných trestných činů. Vybrané vzorky různých druhů nanovláken testují speciálně vycvičení psi.
Laboratoř pokročilých biomateriálů ČVUT UCEEB v rámci projektu Využití vyspělých technologií v oblasti odorologie otestovala různé druhy polymerů, které výzkumný tým v roce 2020 vybral jako vhodné komodity pro dlouhodobé uchování nejen lidského pachu pro budoucí využití při srovnávání vzorků.
Zvolené vzorky prošly testem dlouhodobé udržitelnosti pachu s výsledkem, že některé z nich bez problémů udrží po dobu až 10 měsíců pachy lidí, drog i ohrožených živočichů podle úmluvy CITES. Postupně bude probíhat další výběr vzorků nejvhodnějších pro dlouhodobé uchování pachů.
Projektový tým se mimo jiné v letošním roce zúčastnil mezinárodní konference NECABIO, která byla zaměřena zejména na využitelnost polymerů v průmyslu, zdravotnictví a dalších oblastech zabývajících se ochranou života a zdraví.
Výzkum byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci programu ÉTA.