Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT pracuje na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí.
Po představení senzorů pro měření kvality vnitřního prostředí IAQ_03/IAQ_04 se vědci z výzkumného oddělení Monitoring a řízení inteligentních budov ČVUT UCEEB aktivně zabývají také možnostmi měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí. Museli se přitom vypořádat s tím, že znečištění městského prostředí dopravou, průmyslem nebo stavební činností vyžaduje měření odlišných parametrů než u senzorů pro interiér.
Zatímco v interiéru je největším problémem zvýšená koncentrace CO2, v exteriéru v městském prostředí jsou často kritické koncentrace plynů vznikajících ve spalovacích motorech dopravních prostředků (oxidy dusíku). V okolí magistrál nebo rušných křižovatek představuje problém rovněž znečištění pevnými částicemi.
Prototyp nově navrhované senzorové platformy pro venkovní prostředí podporuje měření teploty a vlhkosti vzduchu, množství prachových částic od velmi jemných až po hrubé (od PM 1 až po PM 10), UV indexu, hluku a koncentrace oxidů dusíku, ozonu, oxidu uhelnatého, siřičitého a uhličitého.
Odlišné jsou i požadavky na komunikační technologie pro přenos dat z měření ve venkovním prostředí. Zatímco pro měření v interiéru je nejdostupnější komunikační technologií bezdrátová WiFi, v exteriéru je výhodné použít IoT sítě LPWAN s národním pokrytím. Proto navrhovaná platforma bude podporovat jak síť LoRaWAN, tak nově i síť NB-IoT. Testování probíhá v sítích u operátorů Slovak Telekom a Vodafone.