Pokračujeme v přípravě systému S.A.W.E.R. na výstavišti v Dubaji

Aktualita, 08.10.2020

Tým odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v druhé polovině září po delší pauze obnovil práce na instalaci zařízení S.A.W.E.R. v českém národním pavilonu na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, jejíž zahájení bylo odloženo kvůli protiepidemickým opatřením na říjen 2021.

Kromě komplikovaného umístění třítunové hlavní sorpční jednotky byly vyloženy dva kontejnery materiálu pro realizaci celého systému S.A.W.E.R., který bude zásobovat zavlažovací systém zahrady pavilonu vodou získanou z okolního vzduchu. Postupně byl na střeše budovy české národní expozice instalován fotovoltaický systém a v technologické místnosti bateriové úložiště se sorpční jednotkou. Ta byla otestována v provozu napájeném jak z bateriového úložiště, tak z naftového generátoru, který v současnosti představuje hlavní zdroj elektrické energie pro stavbu.

„Voda teče, ale jedná se o provizorní zkoušku – nemohli jsme k systému zatím ani připojit solární panely, ani rozjet výrobu vody na sto procent,“ říká Tomáš Matuška, vedoucí týmu ČVUT UCEEB, „nyní vše už jen zabezpečíme, protože místnost není utěsněna před prachem a budeme se muset do Dubaje na konci roku vrátit.“

Instalace se od počátku potýká s řadou problémů od nedostatečné připravenosti přístupových cest k technologické místnosti přes absenci plánování ze strany společnosti provádějící stavbu až po extrémní důraz na bezpečnost práce na EXPO, který v denních teplotách okolo 40 °C a hygienických opatřeních v souvislosti s pandemií COVID znemožňuje efektivně a rychle provádět naplánované činnosti. I přes tyto potíže byla hlavní část systému pro získávání vody ze vzduchu zprovozněna a ve zkušebním testu během návštěvy generálního komisaře české účasti na EXPO 2020 Jiřího F. Potužníka vyprodukovala první desítky litrů vody.