Předvedli jsme S.A.W.E.R. ministru zahraničí

Aktualita, 23.09.2021

Ředitel Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Robert Jára během své pracovní návštěvy v Dubaji představil systém S.A.W.E.R. českému ministru zahraničí a zástupcům univerzity Rochester Institute of Technology of Dubai, s nimiž jednal také o spolupráci.

Technologie S.A.W.E.R. je nepostradatelnou součástí české národní expozice na světové výstavě EXPO 2020, jejímž ústředním tématem je získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště. Systém již produkuje vodu pro podpovrchovou zálivku zahrady a první výsledky z provozu ukazují, že v letním období může dodávat více než 800 litrů denně. Kromě toho pro potřebu kuchyně předehřívá vodu odpadním teplem. Robert Jára jej přímo na místě představil ministru zahraničí České republiky Jakubu Kulhánkovi, který si přijel prohlédnout český pavilon ještě před zahájením výstavy pro veřejnost.

Další zastávkou zástupců ČVUT UCEEB bylo sídlo univerzity Rochester Institute of Technology of Dubai, kde se s nimi setkalo její vedení v čele s prezidentem Dr. Yousefem M. Al-Assafem. Během jednání jsme představili S.A.W.E.R. a nabídli ho dubajským kolegům k otestování. Probrali jsme s nimi rovněž možnost další vzájemné spolupráce.