S.A.W.E.R. prošel ostrou zkouškou v poušti

Aktualita, 12.12.2019

Po úspěšné instalaci a testu v poušti nedaleko města Sweihan ve Spojených arabských emirátech se první verze systému S.A.W.E.R. chystá na návrat do České republiky. Demontáž proběhne v prvním lednovém týdnu a začátkem února by už mělo být zařízení zpátky v místě svého vzniku v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT.

Experimentální zařízení ukázalo, že i v prostředí pouště lze produkovat vodu ze vzduchu zcela autonomně bez potřeby externí energie. Po zátěžových testech a zkušenostech s instalací v poušti už víme, co vylepšit a zjednodušit, aby nás další verze nestály tolik času a přesto pracovaly spolehlivě. Předpokládáme, že po úpravách vypravíme S.A.W.E.R. na další výlet do pouště.

S pokračujícími pracemi na výstavišti EXPO 2020 v Dubaji se blíží i čas instalace druhého zařízení S.A.W.E.R., které bude integrováno v technologické místnosti českého národního pavilonu. V současné době je vyrobená sorpční jednotka již v laboratořích ČVUT UCEEB, kde proběhne kompletace celého systému.

Při navrhování jednotky S.A.W.E.R. pro český pavilon byly využity zkušenosti ze sweihanské pouště. Její instalace na výstavišti EXPO 2020 se předpokládá do konce února. Oproti zařízení testovanému v poušti bude tato verze větší a výkonnější. Produkovaná voda bude obohacována o živiny ze speciálního fotobioreaktoru a poslouží pro zalévání zahrady kolem pavilonu.

Jak proměnit vzduch ve vodu a zda dokážou Češi vrátit vodu do pouště, se můžete dozvědět z videozáznamu přednášky našeho kolegy Vladimíra Zmrhala, který zajímavě a srozumitelně vysvětlil, jak vlastně S.A.W.E.R. funguje, co jsme při jeho vývoji museli překonat a jaký je jeho budoucí potenciál. Přehrát video     

Zahraniční zájemci si mohou informace o systému S.A.W.E.R. přečíst v angličtině na novém webu www.sawer.cz.

[album/Products_Model_Product/646/img-9688.jpg]