V Postřekově mají školu jako z kanafasu

Aktualita, 30. 8. 2024
V létě 2024 byla v Postřekově na Domažlicku slavnostně otevřena kompletně zrekonstruovaná budova školy. ČVUT UCEEB plnilo po celou dobu trvání projektu roli odborného konzultanta veřejné zakázky a pomáhalo obci s kontrolou komplexní kvality stavby a zajištěním uživatelských preferencí.  

Na původně plánovanou novostavbu podle architektonického konceptu Studia A91 (arch. Jiří Makovec) obec nesehnala dostatek finančních prostředků, proto se rozhodla pro komplexní rekonstrukci stávající budovy. Té se chopilo Studio A91 ve spolupráci s atelierem KUBUS (arch. Juraj Kazimír). Náš tým pod vedením Jana Růžičky pomáhal představitelům Postřekova v roli odborného konzultanta veřejné zakázky. Díky našemu přispění se klíčové prvky z návrhu novostavby, jako důraz na technickou kvalitu, provozní variabilitu a etapizaci s cílem zachovat kontinuitu výuky v obci, odkaz na místní tradice atd., podařilo propsat i do projektu rekonstrukce. 

Podíleli jsme se na klíčové přípravné fázi projektu včetně průzkumu potřeb a formulace zadání, dále jsme pomáhali při organizaci výběru vhodného koncepčního řešení, ale hlavně jsme přispěli k udržení jeho linky během celého projektu. Ten prošel přes dvě volební období a překonal i složitější etapy od shánění financí přes covidová omezení až po cenové turbulence v souvislosti s válkou na Ukrajině. Přesto prokázal, že je v praxi možné úspěšně uplatnit aspekty udržitelné výstavby. 

Za ČVUT UCEEB se na projektu v roli odborných průvodců a garantů podíleli Jan Růžička, Štěpán Mančík, Tomáš Vácha, Martina Bacúrová, Tomáš Matuška, Petr Wolf, Lukáš Ferkl, Jan Tywoniak a další. „Byla to naše nejdelší spolupráce s obcí na jednom projektu. Začala v roce 2016 a celý proces skončil v létě 2024. Naším úkolem bylo pomáhat obci jako veřejnému zadavateli. Zároveň jsme prakticky ověřovali v režimu veřejných zakázek postupy vedoucí k zajištění komplexní kvality budovy zejména v měkkých sociálních aspektech, jako je uživatelská kvalita, variabilita řešení, etapizace atd. Řada z těchto kritérií byla na základě získaných zkušeností implementována do národního nástroje pro certifikaci kvality budov SBToolCZ a dalších metodik,“ říká Jan Růžička z vědecko-výzkumného oddělení Architektura a životní prostředí ČVUT UCEEB. 

Etapizace projektu, byť časově a organizačně náročná, umožnila udržet v obci po celou dobu projektu nepřerušenou školní výuku, což pro ni mělo obrovský sociální význam. Budova je navržena maximálně variabilně, aby mohla plnit různé společenské funkce. Multifunkční vstupní hala je propojená s jídelnou a vzniklý prostor umožňuje pořádání kulturních a společenských akcí. Škola díky tomu slouží také jako zázemí pro místní folklórní spolek, který udržuje bohaté chodské tradice. Na ně odkazuje i fasáda části učeben tvořená architektonickým přepisem tradičního vzoru a barev postřekovského kanafasu. Učebny mají přímé napojení na zahradu s možností venkovní výuky. Konstrukčně je budova řešena tak, aby v budoucnu umožňovala případné rozšíření kapacit. Technicky splňuje stavba nejvyšší požadavky, obvodový plášť s okny s tepelně izolačními trojskly zabezpečuje nízké tepelné ztráty, venkovní žaluzie zamezují letnímu přehřívání a vzduchotechnika s rekuperací zajišťuje kvalitní vnitřní mikroklima. Škola byla slavnostně otevřena 29. července 2024.

Aktuality/Postrekov_4.jpg  Aktuality/Postrekov_2.jpg  Aktuality/Postrekov_3.jpg