Vyvinuli jsme lehký stavebnicový prvek z betonu

Aktualita, 22.07.2019

Tým laboratoře kompozitních konstrukcí Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci s Technofiber, s.r.o. vyvinul dutý betonový prvek, který vyniká nižší spotřebou materiálu při výrobě a z toho vyplývající menší hmotností při zachování vlastností zaručujících jeho vysokou trvanlivost a pohledovou kvalitu. Díky možnosti snadné úpravy délky prvku se nabízí široká možnost jeho využití v designu a stavebnictví. Jako první praktická aplikace vznikl prototyp betonové pergoly.

Vývoj odlehčeného dutého prutového prvku o průřezu 60 x 120 milimetrů provádělo ČVUT UCEEB pro předního tuzemského výrobce vysoce kvalitních pletených kompozitních výrobků. Smyslem výzkumu bylo nalézt ideální kombinaci uhlíkové výztuže a homogenní směsi vysokohodnotného betonu, která by umožnila snížení spotřeby primárních zdrojů surovin a usnadnila manipulaci při následných aplikacích. Dutý profil prvků skutečně výrazně snižuje jak spotřebu materiálu při výrobě, tak jejich hmotnost na zhruba osm kilogramů na jeden délkový metr. Díky tomu by se měla jejich montáž při běžných rozměrech konstrukcí obejít bez těžké manipulační techniky.

Koncový uživatel prvků si může snadno upravit jejich délku podle své potřeby. Tím se otevírají široké možnosti pro jejich nejrůznější aplikace v designu i stavebnictví. „Jako první z nich vznikla podle návrhu naší designérky Zuzany Jirkalové betonová pergola o celkových rozměrech 2,4 x 2,4 metru a hloubce 1,3 m. Jednotlivé prvky konstrukce jsou spojeny pomocí kovových profilů (jeklů) a tvarovaných svařenců. Dohromady je bez potíží smontovali dva vyškolení pracovníci,“ říká vedoucí výzkumného týmu Tomáš Vlach.     

Kvalitní materiál navíc působí masivním dojmem a zaručuje dlouhou trvanlivost celé konstrukce, která je jeho hlavní výhodou oproti dřevu. Duté betonové prvky na rozdíl od dřevěných dále umožňují skryté vedení elektrické instalace například pro potřeby osvětlení. V porovnání s běžným betonem jsou nové prvky jak podstatně lehčí a architektonicky zajímavější, tak si podstatně déle udrží svou pohledovou kvalitu.