Zapojili jsme se do mezinárodního projektu POWERSKIN+

Aktualita, 16.01.2020

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT se podílí na vývoji prvků modulárního fasádního systému pro nebytové budovy, které uživatelům přinesou spojení snadné instalace a vynikajících izolačních vlastností se schopností získávat a skladovat energii ze slunce. Buštěhradské laboratoře ČVUT UCEEB budou jedním ze tří míst v Evropě, kde proběhne pilotní instalace řešení vzešlých z projektu.

Cílem je rozvinout dosud nevyužitý potenciál fasád nebytových budov pro získávání i skladování sluneční energie a ještě více vylepšit jejich izolační vlastnosti. Tato vize by se měla během několika let zhmotnit v prefabrikovaném fasádním systému snadno integrovatelném do lehkých obvodových plášťů a dvojitých fasád, který bude obsahovat nejmodernější vysoce energeticky účinné materiály, superizolační prvky a komponenty pro sběr a akumulaci sluneční energie.

Projekt POWERSKIN+ si klade za cíl umožnit renovovat budovy do standardu nZEB (s téměř nulovou spotřebou energie) nebo ještě ambicióznějšího standardu PEB (vyrábí více energie, než samy spotřebují). Vyvíjený systém má být cenově dostupný a zároveň poskytovat pohodlné a zdravé vnitřní prostředí, reagovat na klimatické podmínky a být vstřícný k potřebám uživatelů budov.

Vědci z ČVUT UCEEB se podílejí na simulacích chování použitých materiálů, funkčních částí i celého systému a dohlížejí na všechny pilotní instalace i jejich monitoring. Systém odzkouší také přímo na experimentální monitorované fasádě svého sídla ve středočeském Buštěhradu, kde budou vzorky osazené mezi přirozené venkovní prostředí a kontrolované interiérové podmínky. Také se zúčastní hodnocení výsledných návrhů a prototypů z hlediska posuzování životního cyklu (LCA - Life Cycle Assessment a LCC – Life Cycle Cost).

Více informací o projektu (v angličtině) můžete nalézt na webu www.powerskinplus.eu nebo na YouTube.

album/Products_Model_Product/646/powerskinplus_picture1.jpg