METROROST

Prototyp nízkoúdržbové instalace rostlin v metru s inteligentním řízením

Ve stanici Můstek na „zelené“ lince A vyrostla inteligentní nízkoúdržbová instalace naplněná rostlinami, kterou navrhli a postavili výzkumníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze. Inovativní prvek městského mobiliáře má za podpory Dopravního podniku hl. m. Prahy otestovat životaschopnost projektů zvyšujících kvalitu vnitřního prostředí v problematických prostorách pražského metra.

Kus přírody v metru jako oáza ve frmolu každodennosti. Projekt rostlin v metru vnáší do anonymně industriálního prostředí záchvěv přírody jakožto přirozeného lidského habitatu. Kromě toho implementace rostlin do metra nabízí možnost aplikovat prokázaný vliv zeleně na náladu, kognitivní funkce a celkové mentální zdraví lidí.

metrorost_no1_lq(1).jpg

 
METROROST se kromě atypického designu může pyšnit i konstrukční a technologickou vyspělostí. Tým výzkumníků z ČVUT UCEEB při jeho stavbě čerpal z několikaletých zkušeností s testováním implementace rostlin do prvků interiérů budov pro zvýšení kvality vnitřního prostředí. Rostliny a celá instalace by díky tomu měly přežít na jednom z nejvíce nehostinných míst, které může veřejné prostředí nabídnout.

O rostliny se stará chytrý systém měření a regulace. V instalaci jsou rozmístěna čidla, jež dodávají do jejího „mozku“ desítky hodnot. Díky tomu mohou výzkumníci z ČVUT UCEEB postupně optimalizovat algoritmy řízení květináče, které zajišťují vhodné prostředí pro růst vegetace. Budou se starat o optimální závlahu, tedy vlhkost půdy a vzduchu. Energii pro fotosyntézu rostlin dodává širokospektrální (prokognitivní) umělé osvětlení od partnerské firmy Spectrasol. METROROST také umí vyřešit problém s mrazivým počasím v zimních měsících. Na základě naměřených teplot by měl zareagovat na krizovou situaci zvyšováním teploty vzduchu jak v prostředí nadzemní části rostlin, tak i substrátu a spodní části vegetace. Sledovat bude také hladinu CO2 uvnitř i vně instalace.

metrorost_no2_lq(1).jpg
 

Konstrukčním řešením byl 3D strojařský návrh konstrukčních prvků z desek a spojovacích mnohostěnných kostek z materiálu na bázi dřeva se sníženou hořlavostí. Ty následně metodou CNC obrábění vyrobil partner projektu Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Volyně. Zmíněný postup, který v případě extrémního vandalismu dovoluje výměnu jednotlivých komponentů konstrukce, zajistil kromě bezpečnostních požadavků i přesnost, nutnou pro realizovatelnost geometricky komplikovaného tvaru.
 
To vše by mělo vyřešit obecný problém zelených i jiných instalací ve veřejném prostoru – jejich údržbu. Jedním z dlouhodobých cílů projektu METROROST je právě monitoring jeho udržitelnosti. Tým ČVUT UCEEB proto bude dlouhodobě sledovat provozní náročnost instalace a získané údaje následně využije k vyhodnocení efektivity návrhu a nasazených algoritmů. Není totiž o moc lepších míst k sledování vlivu ruchu velkoměsta než v okolí stanice Můstek. 


metrorost_no3_lq(1).jpg


 


PArTNEŘI PROJEKTU




 


  


       



Logo-Metrorost-FINAL.jpg

HLAVNÍ DESIGNÉR INSTALACE: Adam Sýkora

GRAFIKA A DESIGN LOGA: Daniela Stolařová, Hana Malíková
FOTOGRAF: Damián Skořepa

Řešitelský tým: Jana Svobodová, Petra Tvrdá, Alžběta Svobodová, Daniel Adamovský, Drahomír Hodek, Jiří Cvrček a Josef Haber
PR projektu: Soňa Nosková

Další poděkování patří Janu Vítovcovi, Barboře Rybové a všem těm mnoha dalším, kteří s projektem pomáhali.


V případě dotazů či touze po doplňujících informacích o projektu se neváhejte ozvat na email josef.haber@cvut.cz nebo daniel.adamovsky@cvut.cz