Spolupracujeme na vývoji stavebního systému ecokit

Aktualita, 09. 08. 2023

První pohodlná, energeticky nenáročná a ekologická dřevostavba navržená českou rodačkou Kamilou Novotnou vyrostla v daleké Austrálii v roce 2018. V současnosti je její prefabrikovaný konstrukční systém ecokit dostupný i na většině území Ameriky a připravuje se jeho uvedení na evropský trh. Na jeho dalším vývoji se od loňského roku podílelo v rámci společného projektu také Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Předností konstrukčního systému ecokit je, že jeho součásti jsou prefabrikované, lehké, jednoduché a pocházejí z obnovitelných zdrojů. Snadno do sebe zapadají, takže je při stavbě stačí jenom poskládat. Bez měření, řezání, kvalifikovaných stavbařů a těžké techniky je z nich možné svépomocí postavit dům doslova během několika týdnů. 

Potvrdilo se to také v areálu ČVUT UCEEB v Buštěhradu, kde čtyři pracovníci bez předchozích zkušeností s budováním dřevostaveb a jakéhokoliv přispění těžké techniky postavili hrubou stavbu dvoupodlažní experimentální budovy ze systému ecokit během jediného týdne. Ta následně posloužila výzkumnému týmu kromě prokázání funkčnosti prefabrikovaných konstrukcí také pro monitorování tepelně-vlhkostních jevů v obvodových konstrukcích. V poslední fázi projektu bude také měřena rychlost demontáže a roztřídění jednotlivých komponentů k druhotnému použití.

V rámci výzkumu jsme provedli komplexní analýzu nosné konstrukce systému se zaměřením na variabilitu geometrie domu, revize skladeb konstrukcí stěn, střechy a stropu a jejich tepelnětechnických parametrů. Podíleli jsme se také na digitalizaci a automatizaci výroby systému ecokit prostřednictvím BIM (Building Information Modeling), který umožňuje nejen naplno využívat výhod prefabrikace a modulárních stavebních technik, ale také analyzovat a optimalizovat budovu už ve fázi jejího návrhu.
   
Spoluzakladatelka ecokitu Pavla Novotná ke spolupráci s námi řekla: „Věděli jsme, že náš tým je schopen generovat smysluplná inovativní řešení uplatnitelná na trhu, chyběly nám ale hlubší znalosti dané problematiky. ČVUT UCEEB se zabývá komplexním navrhováním dřevostaveb a spoluprací odborníků z jednotlivých fakult na ČVUT je schopen řešit multidisciplinární projekty. Kooperace náš tým obohatila o znalostní potenciál, zkušenosti a vědecké poznatky, které jsme tak marně hledali za oceánem.”     

Projekt „Prefabrikovaný recyklovatelný rámový stavební systém na bázi dřeva“ FW04020216 byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Programu TREND.


ecokit1.png

ecokit2.png