Spustili jsme měřicí dvojčata

Aktualita, 22. 06. 2023

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT zahájilo ve svém buštěhradském areálu provoz nového měřicího vybavení nazvaného Twins. Jedná se o dva identické stavební objekty, které umožňují provádění přesných měření v reálných klimatických podmínkách, jejichž výsledky pomáhají určovat vliv různých konstrukčních prvků na energetickou náročnost budov. Twins je v současnosti plně využíván v rámci výzkumného projektu LASSO zaměřeného na vývoj žaluziových stínících prvků s fotovoltaickými moduly pro dvojité fasády, ale v budoucnu bude sloužit také pro jiné výzkumné aktivity.  

Unikátní konstrukce měřicího zařízení Twins poskytuje rozsáhlé možnosti pro měření tepelně-vlhkostních veličin, úrovně osvětlení a solárního záření. Dále technické vybavení umožňuje měřit chlad nebo teplo dodané do místnosti, z čehož lze určit vliv zkoušených prvků na energetickou náročnost budov. Prostřednictvím těchto pokročilých experimentů se snažíme přispět k rozvoji technologií a řešení, která by mohla mít významný dopad na snížení spotřeby energie v budovách a vytváření zdravějšího a udržitelnějšího životního prostředí.

Měřicí vybavení Twins tvoří dva identické stavební objekty, které jsou konstruovány tak, aby byly minimálně a rovnoměrně ovlivňovány slunečním zářením a poskytovaly přesná měření v reálných klimatických podmínkách. Oba jsou proto vysoce tepelně izolované a postavené na provětrávaných základech. Každý z nich obsahuje měřicí místnost se zkušebním otvorem přes celou jižní stranu pro osazování vzorků a zádveří s měřicím a technickým vybavením.