Brněnské výstaviště bude od 2. do 4. června 2026 hostit konferenční veletrh URBIS The Smart Cities Meetup 2026. Nejvýznamnější
česká a středoevropská platforma pro městské inovace a regionální rozvoj se zaměří na odolnost měst a obcí a
na jejich roli jako otevřených prostorů pro testování inovací.
Očekává se na 150 vystavovatelů, desítky zahraničních hostů a více než 5 tisíc návštěvníků. Vystoupit má
téměř 200 domácích i zahraničních řečníků s příspěvky na téma energetika, data a umělá inteligence, bezpečnost,
mobilita, cirkulární ekonomika, hospodaření s vodou nebo sociální inovace.
„Moderní města a regiony znamenají lepší služby pro lidi, bezpečnější prostředí a silnější ekonomiku. Proto
jsou inovace, včetně výzkumu, vývoje, digitalizace a umělé inteligence, významnou částí Hospodářské strategie
Česko: Země pro budoucnost 2.0. Kdo dokáže rychle propojit dopravu, energetiku, technologie a služby, získá náskok.
Strategie je jízdní řád pro nastartování hospodářství s vysokou přidanou hodnotou, kde růst táhne soukromý sektor,“
říká 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Inspiraci, jak moderní technologie
mění města a regiony, nabídne právě veletrh URBIS The Smart Cities Meetup 2026.“
Významnou částí programu budou příklady dobré praxe sdílené zástupci měst a obcí z celého Česka. Návštěvníci
se mohou těšit i na zahraniční lídry Smart City scény z Finska, Nizozemska nebo Velké Británie, bezplatné konzultace
s odborníky či soutěž o pilotní projekt pro města a obce v hodnotě až 250 tisíc korun.
Odbornými garanty tematických bloků jsou ministerstva průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, dopravy, životního prostředí,
vnitra a školství, Jihomoravský kraj, město Brno a další partneři. Hlavními hosty třídenního veletrhu URBIS The
Smart Cities Meetup 2026 budou zástupci European Network of Living Labs (ENoLL), největší světové sítě otevřených
platforem pro testování inovací v reálném prostředí.
Do Brna přijedou i představitelé finské sítě InnoCities, která propojuje veřejný a soukromý sektor při rozvoji
městských inovací. Zkušenosti s chytrými technologiemi a inovacemi zazní kromě velkých i od menších obcí a regionálních
průkopníků.
Poprvé se širší veřejnosti představí také nový Svazek obcí Metropolitní oblasti a aglomerace České republiky,
který sdružuje území s největším ekonomickým výkonem. Ministerstvo průmyslu a obchodu na veletrhu nabídne Národní
konzultační místo. Návštěvníkům budou k dispozici odborníci na brownfieldy, vysokorychlostní internet, RIS3 strategie
nebo participaci i zástupci agentur CzechTrade a CzechInvest. Během Urbisu bude zakončen tříletý mezinárodní projekt
PilotInnCities.
Návštěvníci se budou moct seznámit s výsledky 26 pilotních projektů spolupráce startupů a municipalit i s novou
metodikou pro řízení regionálních inovačních ekosystémů. Další informace jsou na webu veletrhu URBIS.
![]()
![]()