Ze Zelené dohody pro Evropu vyplývají také přísnější nároky na vedení ESG výkaznictví. Univerzit se to sice přímo netýká, ale pokud chtějí zůstat lukrativními partnery pro firmy a mezinárodní projekty, případně figurovat ve světovém žebříčku QS Ranking, který v loňském roce zařadil jako povinnou část rovněž oblast udržitelného rozvoje, měly by brát svou společenskou zodpovědnost vážně. ČVUT proto letos zřídilo kancelář udržitelnosti, jejím vedením byly pověřeny Kateřina Klepačová a Barbora Hejtmánková z UCEEB.
Založení kanceláře udržitelnosti navázalo na meziuniverzitní projekt Unilead I+II, v jehož rámci spolupracovalo 24 českých univerzit na aktivitách pro naplňování cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals). V loňském roce se ČVUT také zapojilo do Evropského týdne udržitelnosti (ETUR) prostřednictvím dotazníku, který byl rozeslán na všechny součásti. Více než 84 % respondentů z řad studentů (a 85 % z řad zaměstnanců) považovalo za důležité, aby se univerzita angažovala v udržitelnosti.
Kancelář udržitelnosti v tomto roce pracuje na propojení mezifakultní komunikace a spolupráce. Vznikly webové stránky www.udrzitelnost.cvut.cz a jedním z našich hlavních cílů je vytvoření Strategie udržitelného rozvoje ČVUT v Praze, kterou připravujeme unikátním způsobem, tzv. participativní cestou. Pracuje na ní celkem patnáct řešitelských týmů, z nichž každý má na starosti jednu z klíčových oblastí strategie. Do konce letošního roku bude dokončena a představena její finální podoba, která poslouží jako směrnice pro budoucí kroky a rozhodnutí naší univerzity v oblasti udržitelnosti.