Envilop je návrh řešení lehkého obvodového pláště panelového typu na bázi dřeva. Lehký obvodový plášť byl navržen v rámci projektu Inteligentní budovy (CZ.1.05/3.1.00/13.0283) z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace MŠMT, který je financován EU a státním rozpočtem České republiky.
Envilop může sloužit jako náhrada tzv. Boletických panelů, užívaných od šedesátých let dvacátého století. Dále také pro novou výstavbu budov s nenosným obvodovým pláštěm, typicky menších občanských staveb.
Koncept Envilopu je chráněn užitným vzorem Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.
Licence k výrobě systému Envilop je nabízena. Držitel licence získává veškeré projekční podklady, výsledky akreditovaných zkoušek a oprávnění nakládat s chráněným technickým řešením.
Obvodový plášť Envilop:
- rozměrové řešení panelů obvodového pláště pro modernizace budov odpovídá původnímu členění
- systém doplněn o soklové a atikové panely
- šířka panelů může být libovolná (obvykle od 0,6 do 1,5 m)
- styk panelů v úrovni parapetu pro snadnou kontrolu sesazení dílců bez použití lešení
- panely mohou být neprůsvitné plné nebo průsvitné s integrovanou okenní výplní
- minimalizované tepelné mosty v konstrukci
Integrace prvků
Envilop má integrovanou dřevěnou konstrukci, která umožňuje provést při pohledu z vnější strany bezrámové zasklení, systémovou integrace vnějších žaluzií s motorovým pohonem. Dále je možnost integrace fotovoltaických panelů jako fasádního obkladu nebo možnost integrace podparapetní větrací jednotky s rekuperací.
Progresivní materiály
Na Envilop byly použity materiály na bázi dřeva se speciálními vlastnostmi: rám panelu z vrstvených dýh s vysokou únosností, vnější konstrukční plášť z tenké tuhé difuzní dřevovláknité desky, dřevěné prvky ve styku s vnějším prostředím provedeny z bezúdržbového tepelně upraveného dřeva Thermowood, tepelné mosty jsou minimalizovány korkovou, aerogelovou nebo vakuovou izolací.