MORE-CONNECT: energeticky úsporné opatření budov

Parametry v novostavbách jako jsou energeticky efektivní zdroje, řízené větrání nebo vysoká tepelněizolační úroveň budov, bereme v dnešní době jako samozřejmost. Přesto se v Česku najde přibližně 210 tisíc bytových domů  a většina z nich je postavena před rokem 1978. Stávající budovy již nesplňují současné nároky na kvalitu bydlení. Společně s dalšími evropskými podniky a univerzitami jsme partnerem výzkumného projektu, jehož cílem je přinést technické řešení pro rychlé a komplexní rekonstrukce stávajících budov.

Evropská komise v rámci programu Horizont 2020 podpořila projekt MORE–CONNECT. Aktivita osmi evropských zemí sdružuje partnery v oblasti prefabrikovaných systémů pro komplexní rekonstrukce stávajících bytových domů v Evropě. Projekt navrhuje velkoplošnou výrobu zateplovacích panelů z obnovitelných zdrojů. 
Výzkum podporuje vývoj systému prefabrikace jednotlivých prvků, díky své opakovatelnosti umožní značné ekonomické úspory. MORE–CONNECT nabízí zákazníkům vysokou individualizaci s možností výběru parametrů konstrukce v on-line systému. Uživatel zpětně dostane okamžitou informaci o úspoře energie a její finanční náročnosti. Projekt výrazně zkrátí dobu rekonstrukce stávajících staveb, kdy rekonstrukce typické budovy bude podle odborníků trvat méně než dva týdny. Koncept výrazně sníží spotřebu energie až na nulový energetický standard při současném zajištění kvality a komfortu vnitřního prostředí.