AIR House

AIR House je energeticky soběstačný experimentální dům, se kterým se tým studentů ČVUT zúčastnil mezinárodní soutěže Solar Decathlon 2013 v Orange County Great Park v Kalifornii. Air House studentů Fakulty architektury ČVUT nadchl porotu a vyhrál v celkovém hodnocení 3. místo. Kromě toho si odnesl první místo v kategorii Architektura a Energetická bilance, 2. místo v kategorii Technika, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě. AIR House bude nejdříve sídlem informačního centra ČVUT v dejvickém kampusu u Fakulty stavební a v budoucnu bude stát v areálu UCEEB a sloužit pro výzkumné účely.

Dvacet univerzitních týmů z celého světa mělo za úkol postavit dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce. Od přijetí do soutěže měli studenti dva roky na to dům navrhnout, postavit, otestovat, rozebrat, dopravit na místo konání finále a tam jej během 9 dní znovu postavit. Za UCEEB se na projektu podíleli: Jakub Dolejš, Petr Hájek, Pavel Nechanický, Kateřina Sojková, Martin Volf, Ondřej Surý a Antonín Lupíšek.

Dům má rozměry 13 × 13 metrů s užitnou plochou 55 metrů čtverečních a je celý ze dřeva, součástí je i velká terasa zastřešená pergolou. "Dům je navržen jako chata pro ekologicky smýšlející lidi na vrcholu produktivního věku, která může v důchodu sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení. Inspirací je česká tradice chatařství a chalupářství," uvedli autoři. Autoři díla přitom doufají, že by se projektu mohla v budoucnu chytit nějaká firma a vyrábět jej v rámci běžné produkce. AIR house získává veškerou energii pro potřeby domácnosti i pro zajištění optimálního vnitřního klimatu ze slunečního záření. Koncept vychází z principu dům v domě, kdy první plášť tvoří samotný obytný prostor z masivních dřevěných panelů a s dřevovláknitou tepelnou izolací.

Druhý plášť je pak dřevěná pergola, která zmírňuje tepelnou zátěž, prostřednictvím fotovoltaických panelů vyrábí elektrickou energii a solárními kolektory zajišťuje teplou užitkovou vodu.

www.airhouse.cz