Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v reakci na poptávku po jednoduchém postupu, který umožní typicky menším obcím plánovat podobu prostranství s ohledem na potřeby obyvatel a aktuální technologické možnosti, vytvořilo Metodiku plánování veřejných prostranství malých obcí.
Menším obcím chybí zázemí, kterým disponují větší města. Ta jsou mimo jiné sídly orgánů státní správy v přenesené působnosti (ORP, obce s pověřenými obecními úřady). Oproti menším obcím mají tedy při zvelebování veřejných prostranství oporu v odborných i personálních kapacitách těchto orgánů. Proto jim chybí základní informace o náročnosti celého procesu, o možnostech pořízení různých typů studií i zkušenosti s formulací zadání. Tyto informace obsahuje právě zmíněná Metodika.
S ohledem na cílovou skupinu, zástupce malých obcí, je psaná srozumitelným jazykem a je doplněná různými grafickými schématy i inspirativními příklady. Hlavním výstupem projektu je certifikovaná Metodika plánování veřejných prostranství malých obcí, která má jejich zástupce provést procesem přípravy. Cílem metodiky není zástupce obcí vzdělat, udělat z nich odborníky na územní plánování a participativní design. Cílem je vytvořit z nich rovnocenné partnery pro odborníky, kteří mají vizi, umí zvážit základní výhody a nevýhody navrhovaných řešení a dělají informovaná rozhodnutí.