Centrum pokročilých materiálů a efektivních budov CAMEB

Registrační číslo: TN01000056
Poskytovatel: TA ČR - Program NÁRODNÍ CENTRA KOMPETENCE
Řešitel: Ing. Robert Jára, Ph.D.
Zahájení: 01.01. 2019
Ukončení: 31.12. 2022
Partneři: Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Technická univerzita v Liberci, AERS s.r.o., AZS 98, s.r.o., cadconsulting, spol. s r.o., Dlubal Software s.r.o., FENIX Trading, s. r. o., GEOtest, a.s., INFRAM a.s., Kloboucká lesní s.r.o., KNAUF Praha, spol. s r. o., KOMA MODULAR s.r.o., KORADO, a.s., MĚSTO TŘEŠŤ, PREFA KOMPOZITY,a.s., RD Rýmařov s. r. o., R E G U L U S spol. s r.o., SEDUM TOP SOLUTION s.r.o., SUBTECH, s.r.o., WAFE s.r.o., KNAUF INSULATION, spol. s r.o., HOCHTIEF CZ a. s., di5 architekti inženýři s.r.o., Skanska a.s., Siemens, s.r.o., Wienerberger s.r.o., AGROP NOVA a.s., KRONOSPAN OSB, spol. s r.o., VDT Technology a.s., TKP geo s.r.o., Teco a.s .

Motivací pro Národní centrum kompetence CAMEB je ubývání, resp. řídnutí neobnovitelných přírodních zdrojů, a to jak materiálových, tak energetických, a dopad tohoto jevu do stavitelství. Současný trend masivních energetických úspor provozu budov sice přináší výrazná zlepšení v oblasti provozních energií, avšak materiálová a energetická náročnost výstavby tím prudce roste.

CAMEB sdružuje partnery s takovými kompetencemi, které umožní nalézat lepší využití zdrojů ve stavitelství. Na základě optimalizace životního cyklu budeme schopni navrhovat lepší budovy s využitím principů znalostní a cirkulární ekonomiky. K tomu zároveň využíváme moderní technologie z oblasti digitalizace, optimalizace, modelování a efektivního řízení procesů.

V rámci projektu CAMEB je řešeno 12 výzkumných dílčích projektů. Více informací o CAMEB a dílčích projektech naleznete na stránce www.cameb.cz.


Výsledek dílčího projektu RESOPT – Optimalizované systémy obnovitelných zdrojů energie pro NZEB
BILANCE_FV: Výpočtový nástroj pro hodnocení využití FV systému pro krytí potřeby energie v budově
Autoři: T. Matuška, J. Novotný, ČVUT v Praze, UCEEB, 2022

Nástroj umožňuje roční potřebu tepla na vytápění, roční potřebu tepla na přípravu teplé vody a roční potřebu elektrické energie obytné budovy rozdělit do jednotlivých hodin roku na základě klimatických údajů o teplotě a slunečního ozáření, na základě definovaného profilu odběru teplé vody a na základě definovaného odběru elektrické energie a procenta podílu osvětlení (závislého na slunečním ozáření). Výpočtový nástroj BILANCE_FV bilancuje využití zadaného FV systému (bez bateriového úložiště, s bateriovým úložištěm) pro krytí spotřeby elektrické energie, pokud budova je vytápěna tepelným čerpadlem s definovaným sezónním topným faktorem nebo přímotopy, případně ohřívá vodu tepelným čerpadlem nebo elektrickým zdrojem. Hodinový výpočet umožňuje realistické zhodnocení pokrytí spotřeby elektrické energie jako podklad pro další ekonomické rozvahy.

Ke stažení zde.