Karvinští školáci a studenti úspěšně navrhli fotovoltaické systémy

Aktualita, 02. 08. 2023

Celkem dvacet studentů a žáků z deseti karvinských středních a základních škol se zapojilo do seminářů zaměřených na snižování energetické náročnosti budov a využití obnovitelných zdrojů energií v městských objektech, které pro ně v rámci mezinárodního projektu ARV – Klimaticky pozitivní cirkulární komunity (CPCC) připravili odborníci z ČVUT UCEEB ve spolupráci se statutárním městem Karviná.

Cílem seminářů bylo rozšířit znalosti mladých lidí v oblastech energetiky a udržitelnosti. Žáci posledních ročníků základních a studenti středních škol dostali za úkol navrhnout pomocí speciálního programu fotovoltaický systém na střechy tří vybraných karvinských budov. Měli přitom zohlednit jak technické, tak i ekonomické řešení navrženého systému. Své návrhy představili v krátkých prezentacích. 

Všichni účastníci se podle vedoucího výzkumného oddělení Monitoring a řízení inteligentních budov ČVUT UCEEB Roberta Wawerky vypořádali se zadáním úspěšně: „Měli navrhnout fotovoltaický systém pro vybrané budovy, aby snížili jejich energetickou náročnost. Museli si přitom poradit s mnoha překážkami, například vzít v potaz výšku okolních staveb nebo třeba přilehlou zeleň." 

Ocenění proto získali všichni, tři nejlepší dostali i ceny navíc. V pořadí třetí skončilo karvinské gymnázium, druhá byla Základní škola Prameny a první místo patří Základní škole U Lesa. Příští rok opět nabídneme mládeži podobnou výzvu s tématem týkajícím se energetiky a udržitelnosti.


ARVlogo.png