Mikroelektrárna WAVE 120 zahájila zkušební provoz

Aktualita, 19.03.2020

V areálu Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu byl v testovacím režimu spuštěn prototyp zařízení WAVE 120. Jedná se o výkonnější verzi kontejnerové kotelny na dřevní štěpku WAVE 50, která již druhou topnou sezónu úspěšně pracuje v ostrém provozu v Mikolajicích na Opavsku.

Týmu Laboratoře organických Rankinových cyklů a jejich aplikací (LORCA) se pod vedením Jakuba Maščucha podařilo dosáhnout projektovaných parametrů 120 kW tepelného a 6 kW čistého elektrického výkonu (po pokrytí všech vlastních spotřeb celého zařízení). Kontejnerová kotelna WAVE 120 je připravena k certifikaci tzv. Ekodesignu, která by měla proběhnout na konci dubna 2020. V letošním roce se také předpokládá uvedení čtyř zařízení tohoto typu do pilotního provozu, v jehož rámci budou zásobovat teplem a elektřinou pilu.

Vývoj Mikroelektrárny WAVE 120 podpořila Technologická agentura České republiky v rámci projektu Kogenerační ORC jednotka o tepelném výkonu 120 kW na dřevní štěpku v kontejnerovém provedení.