NextPHAGE vyléčí infikované rány i bez antibiotik

Aktualita, 22.08.2022

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvíjí a testuje zdravotnické prostředky nové generace, které díky využití nanovlákenných materiálů přinesou alternativu k antibiotikům při léčbě infikovaných ran.

Na projektu NextPHAGE se kromě výzkumného týmu Nanomateriály a biotechnologie ČVUT UCEEB podílí také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a společnosti Inocure a Fagofarma. Jejich cílem je vytvoření antibakteriálních kožních krytů s využitím bakteriofágů. To jsou viry, které specificky napadají konkrétní bakteriální kmeny a lékařům umožňují účinně bojovat i proti bakteriím odolným vůči antibiotikům. Jejich použití v tradičních medicinálních přípravcích však dosud bylo značně problematické také z důvodu, že při skladování rychle ztrácely svou lytickou aktivitu.

Kožní kryty NextPHAGE překonávají tyto nedostatky zapouzdřením bakteriofágů do nanovlákenných materiálů se stabilizující funkcí. Díky tomu je bude možné běžně používat v nemocnicích i při domácím ošetření. Vyrobené nanovlákenné vrstvy s obsahem bakteriofágů jsou v současnosti testovány. Do budoucna by měly nabídnout účinnou alternativu k léčbě infikovaných ran antibiotiky, a pomoci tak předcházet vzniku antibiotické rezistence.    

„Realizace projektu č. FW03010509 byla podpořena Technologickou agenturou České republiky z programu Trend.“