Nová hybridní zelená střecha zvládne i dlouhá sucha

Aktualita, 1. 11. 2024
Zelené střechy představují jedno z klíčových řešení pro adaptaci budov na změny klimatu a v boji proti efektu městského tepelného ostrova. Pro účinné plnění své funkce však potřebují dostatečný a pravidelný přísun vody, který jim nevyrovnané dešťové srážky nedokážou zajistit. ČVUT UCEEB proto vytvořilo a v provozních podmínkách otestovalo prototyp hybridní zelené střechy s mokřadním žlabem, který pro svou závlahu využívá předčištěnou odpadní nebo šedou vodu. Během zkoušek se podařilo prokázat proveditelnost tohoto řešení a položit základy pro jeho budoucí komerční využití.

Klimatické změny se projevují zvyšováním teplot a intenzivními přívalovými dešti následovanými dlouhými obdobími sucha. Zelené střechy nám usnadňují adaptaci na nové klimatické podmínky, protože zadržují dešťovou vodu a následně zajišťují její pozvolné vypařování, čímž přispívají ke snižování teplot nejen v budovách samotných, ale i v jejich okolí. K tomu potřebují dostatečný a pravidelný přísun vody z dešťových srážek, kterého se jim však v obdobích sucha nedostává.
     
Výzkumný tým Městská ekohydrologie ČVUT UCEEB proto v rámci programu Transferových voucherů SIC a mezinárodního projektu NBSINFRA vyvinul prototyp hybridní zelené střechy, který kombinuje výhody zelené střechy a kořenové čistírny odpadních vod umístěné ve střešních mokřadních žlabech.  Díky tomu pro svou pravidelnou závlahu nepotřebuje dešťovou ani pitnou vodu, protože místo nich efektivně využívá upravenou odpadní nebo šedou vodu, již denně produkují domácnosti například při sprchování. Systém navíc může fungovat jako zdroj předčištěné odpadní vody pro závlahu dalších zelených ploch.

Zkoušky prototypu v provozních podmínkách proběhly na střeše budovy ČVUT UCEEB v Buštěhradu. Během nich se nám podařilo potvrdit technickou proveditelnost řešení, včetně výroby plastových modulů tvořících základ mokřadního systému. Otestovali jsme způsob jejich vzájemného propojení a vodotěsnosti. Ve spolupráci s výrobcem a designérem jsme vybrali vhodné materiálové provedení s ohledem na UV stabilitu a vizuální požadavky, odzkoušeli technologie a identifikovali časové a finanční nároky výroby.
  
Vytvořili jsme hydraulický model v prostředí Hydrus 2D popisující trasu a rychlosti proudění. Dále jsme připravili nástroj pro dimenzování a nastavení provozních parametrů hybridní zelené střechy, který umožňuje sledovat a nastavovat vodní bilanci, filtrační kapacitu, míru evapotranspirace a posoudit vliv na ochlazování budovy. Aktuálně pracujeme na stanovení způsobu reakce systému na oheň. Naše nové technické řešení je chráněno užitným vzorem č. 38090.
  
Pro zájemce jsme natočili video s představením základních funkčních vlastností systému.