Rostliny výrazně zvyšují kvalitu vnitřního prostředí v místnostech. Péče o ně však vyžaduje spoustu času a dalších nákladů, jež jsou znát zejména v kancelářských budovách. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvinulo zařízení s názvem KlimaOkno, které snižuje potřebu údržby interiérových rostlin na minimum.
Lidé si pořizují pokojové rostliny jak pro jejich estetickou funkci, tak pro příznivý vliv na vnitřní prostředí v místnostech, v nichž snižují koncentraci CO2 a zvyšují vzdušnou vlhkost. Pozitiva jsou však vykoupena nutností pravidelného zalévání i další údržby. Tuto činnost musí zejména ve velkých kancelářských budovách vykonávat zaměstnanci, kteří by se jinak mohli věnovat produktivnější práci.
Zařízení KlimaOkno zajišťuje automatickou úpravu životních podmínek rostlin. Prostřednictvím pokročilého senzorického systému měří stav prostředí uvnitř prostoru pro pěstování květin a řídí regulační prvky, které situaci podle naměřených hodnot upravují. Pro kontinuální dodávku živin využívá KlimaOkno řízeného hydroponického systému.
„Zatímco o běžné rostliny se musí lidé starat každý týden, při využití KlimaOkna je lidský zásah potřeba jenom zhruba jednou za tři měsíce. Automatický systém je sice závislý na dodávce elektřiny, ale jeho spotřeba energie je minimální,“ říká vedoucí týmu tvůrců Daniel Adamovský z ČVUT UCEEB.
Konstrukce KlimaOkna nabízí dvě varianty. První z nich je určena pro vnitřní prostředí jako solitérní dekorativní prvek pro členění interiéru například ve velkoplošných kancelářích, restauracích apod. Druhou verzi je možné instalovat do vnější stavební konstrukce. Navíc je díky KlimaOknu možné umístit květiny i do prostředí citlivého na znečištění nebo alergeny, jako jsou třeba nemocnice nebo školy.