Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT zkouší první funkční prototyp zařízení pro měření kvality vnějšího prostředí.
Nová senzorová platforma umožní komplexní monitorování a vyhodnocování kvality vnějšího prostředí a zároveň poslouží k otestování použitelnosti cenově dostupných čidel škodlivých plynů, které vznikají hlavně v průmyslu a dopravě.
Testovaný prototyp umožňuje měření teploty a vlhkosti vzduchu, množství prachových částic od jemných až po hrubé (od PM 2,5 až po PM 10), celkového UV indexu a hluku. Kromě toho měří koncentrace až čtyř různých plynů, přičemž na výběr je z oxidů dusíku, ozonu, sirovodíku, oxidu uhelnatého a siřičitého. Platformu je možné navíc vybavit ještě zařízením pro měření množství srážek a směru i rychlosti větru.
Naměřená data je možné ukládat přímo v zařízení na Micro-SD kartu, nebo je bezdrátově posílat prostřednictvím sítě NB-IoT společnosti Vodafone, která nabízí celostátní pokrytí. Servisní zákroky je možné provádět bez nutnosti přímého přístupu k platformě pomocí Wi-Fi rozhraní.