Na experimentální ploše Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradě vznikl model udržitelné nástavby studentských kolejí ve skutečné velikosti. Za několik dnů ho studenti rozeberou a v polovině května nechají odvézt na finále mezinárodní soutěže Solar Decathlon Europe do německého Wuppertalu.
Rozebranou modelovou jednotku poveze osm kamiónů a několik dodávek. Na místě soutěže ji pak bude nutné opět zkompletovat, a to během pouhých 14 dní.
Soutěž je zaměřena na udržitelnou, efektivní a inovativní výstavbu využívající obnovitelné zdroje energie. Tým tvořený studenty ČVUT i dalších univerzit se bude ucházet o vítězství s projektem nazvaným FIRSTLIFE vycházejícím z jejich představ o ubytování na kolejích a startovacím bydlení s cílem navrhnout univerzální stavební nástavbu pro druhou polovinu 21. století.
Jako modelovou budovu si zvolili pražskou studentskou kolej Větrník, která byla postavena v 60. letech 20. století. Zaměřili se na modulární řešení, které bude aplikovatelné na širokou škálu podobných budov, a také adaptovatelné na jiné skupiny uživatelů, jako jsou například senioři, mladé rodiny nebo sociální služby. Vsadili přitom na udržitelnost, kvalitní stavební návrh postavený na přírodních a recyklovaných materiálech (zejm. dřevo, desky lisované z nápojových obalů, izolace z dřevovlákna či celulózy, či podlahové desky z kartonu), doplnili o obnovitelné zdroje elektřiny a chytré technologie.