Solární konference upozornila na kybernetické hrozby

Aktualita, 13. 6. 2025

Mezi klíčová témata letošního ročníku konference Solární energie a akumulace v ČR, kterou ve dnech 28. a 29. května 2025 uspořádala Solární asociace, patřila kybernetická bezpečnost. Během svého vystoupení o ní mluvila také vedoucí výzkumného týmu Kyberbezpečnost pro energetiku ČVUT UCEEB Erika Langerová, která představila aktuální hrozby, reálné scénáře i legislativní výzvy v oblasti solárních elektráren.

Konference Solární energie a akumulace v ČR je stěžejní událostí roku pro odborníky i zájemce o obnovitelné zdroje a moderní energetické technologie. Naše zástupkyně Erika Langerová ve svém příspěvku upozornila na přesun kybernetických útoků od tradičních elektráren směrem k obnovitelným zdrojům energie, který je patrný v posledních pěti letech. Zaznamenány byly tři reálné útoky na solární elektrárny, které vedly k narušení funkce a dostupnosti systémů. Je proto potřeba brát vážně hrozbu masových blackoutů, například v případě hromadného vypnutí nebo manipulace s provozními parametry přes cloudová rozhraní výrobců.
 
Problematická může být i evropská závislost na dominantních výrobcích se sídly mimo EU, především v Číně, což přináší nejen technická, ale i geopolitická rizika. V prostředí rostoucího mezinárodního napětí se zvyšuje pravděpodobnost, že právě energetické technologie budou zneužity jako nástroj nátlaku nebo útoku, který by mohl ovlivnit dostupnost nebo řízení tisíců instalací i v několika zemích najednou. Evropské oborové asociace si uvědomují, že jediný rozsáhlý incident může poškodit důvěru veřejnosti a politickou podporu pro solární energii. Podporují proto přijetí a harmonizaci nových požadavků na kybernetickou bezpečnost ze strany evropské legislativy.