Světelná sauna pomůže léčit duševní nemoci

Aktualita, 07.04.2022
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví a společností Spectrasol vyvíjí fototerapeutické pomůcky pro prevenci i podporu léčby pacientů s afektivními poruchami. Jako první byl dokončen funkční vzorek světelné sauny, o kterou již projevilo předběžný zájem několik psychiatrických zařízení.

Světelná sauna je určena pro podporu psychického zdraví, výkonnosti a stabilizaci cirkadiánních rytmů. Jedná se o zařízení, které díky své specifické prostorové konstrukci a použití vysoce účinných světelných zdrojů s funkčně přizpůsobenými spektrálními parametry zvyšuje účinek klasické fototerapie a současně snižuje riziko nežádoucích vedlejších účinků (zarudnuti očí, oslnění atd.), které dosud u nezanedbatelné části populace omezovaly využití tohoto druhu léčby.

Ověření účinnosti světelné sauny provádí Národní ústav duševního zdraví. Moderní fototerapeutické pomůcky by měly nalézt své využití v desítkách nových center duševního zdraví, která by měla vzniknout do roku 2030 v rámci probíhající reformy péče o psychicky nemocné.

Projekt Stabilní a mobilní zařízení pro podporu cirkadiánní synchronizace, léčbu a prevenci psychických poruch prostřednictvím fototerapie plnospektrálním světlem (FullSpectralSun) byl financován z veřejného grantu Technologické agentury ČR č. FW02020025.