Testujeme novinku pro měření kvality vnějšího prostředí

Aktualita, 02.09.2021

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT zkouší první funkční prototyp zařízení pro měření kvality vnějšího prostředí.

Nová senzorová platforma umožní komplexní monitorování a vyhodnocování kvality vnějšího prostředí a zároveň poslouží k otestování použitelnosti cenově dostupných čidel škodlivých plynů, které vznikají hlavně v průmyslu a dopravě.

Testovaný prototyp umožňuje měření teploty a vlhkosti vzduchu, množství prachových částic od jemných až po hrubé (od PM 2,5 až po PM 10), celkového UV indexu a hluku. Kromě toho měří koncentrace až čtyř různých plynů, přičemž na výběr je z oxidů dusíku, ozonu, sirovodíku, oxidu uhelnatého a siřičitého. Platformu je možné navíc vybavit ještě zařízením pro měření množství srážek a směru i rychlosti větru.

Naměřená data je možné ukládat přímo v zařízení na Micro-SD kartu, nebo je bezdrátově posílat prostřednictvím sítě NB-IoT společnosti Vodafone, která nabízí celostátní pokrytí. Servisní zákroky je možné provádět bez nutnosti přímého přístupu k platformě pomocí Wi-Fi rozhraní.