Podílíme se na vzniku inteligentního rodinného domu

Aktualita, 11.11.2019

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT se spolu s dalšími partnery podílí na stavbě rodinného domu v Omicích u Brna, který bude sloužit pro běžné bydlení a zároveň jako testovací objekt k ověření spolupráce střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a distribuční „chytrou sítí“.

Rodinný dům v Omicích vzniká v rámci projektu Centra pokročilých materiálů a efektivních budov (CAMEB), který má za cíl optimalizovat systémy obnovitelných zdrojů energií pro budovy s téměř nulovou spotřebou (nZEB). Kromě ČVUT UCEEB se na něm podílí celá řada dalších účastníků, více o projektu zde.

Budova bude vybavena fotovoltaickou elektrárnou (FVE) o výkonu 9 kWp od společnosti S-Power, bateriovým úložištěm 12 kWh firmy AERS, rekuperační vzduchotechnickou jednotkou WAFE a elektrickým sálavým vytápěním z produkce společnosti FENIX Group. Nadřazenou řídicí jednotku PLC dodá TECO Kolín. ČVUT UCEEB vytvoří algoritmus, který bude ovládat technologie plně elektrifikovaného rodinného domu s přihlédnutím na kvalitu vnitřního prostředí a energetické toky v objektu. Ten bude propojen se systémem pro ovládání komfortní elektroniky od dodavatele Axomer.

Inteligentní dům díky tomu bude umět regulovat stínicí techniku, osvětlení, vytápění, řízení zabezpečovacího systému, FVE, audio či přístupové systémy. Během testování bude průběžně sledována spotřeba elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřeba energie na vytápění či kvalita vnitřního prostředí. Zkušební provoz dokonale prověří fungování a součinnost komplexních soustav s FVE a bateriovým úložištěm, které by se v blízké budoucnosti mohly stát standardním vybavením tuzemských rodinných domů. 

Více detailů o domě v Omicích si můžete přečíst v TZB-info zde.