Testujeme průsvitnou střechu

Aktualita, 3. 11. 2023
Odborníci z ČVUT UCEEB zkoumají vnitřní prostředí v prostoru, jehož součástí je střešní plášť NEBESYS, který z vnějšku vypadá jako naprosto běžná střecha, ale zevnitř je průhledný. Cílem zkušebních měření je přinést porovnání se zasklením střešními okny z hlediska přirozeného osvětlení a přehřívání interiéru. V květnu 2023 byl sběr dat dokončen a v současnosti probíhá jejich vyhodnocování.  
 
Testování jsme prováděli prostřednictvím několika identických měřicích konzolí, které jsme umístili do zkušebních prostor v objektu společnosti NEBESYS v Hlinsku. Pro potřeby hodnocení tepelného komfortu jsme prováděli měření teploty vzduchu v místnostech, povrchových teplot zasklení a střešní krytiny a v neposlední řadě také teploty v prostoru střešního pláště. 
 
Využili jsme také analýzu tepelné pohody pomocí termálního manekýna a vizualizaci proudění vzduchu prostřednictvím částicové laserové (PIV) anemometrie. Součástí projektu byl také sběr meteorologických dat v těsné blízkosti zkušebních konzol.[Aktuality/NEBESYS1.png]
Pohled na termálního manekýna při měřeníAktuality/NEBESYS2.png
Proudění vzduchu v okolí střešního pláště NEBESIS při vytápění elektrickým konvektorem (výsledek PIV anemometrie).